Pegasti badelj je vrsta rastline, ki je zlasti poznana kot najboljša zaščita za jetra. Tovrstna rastlina lahko zraste tudi do dva metra visoko, uspeva pa tudi v naši deželi. Še zlasti je prepoznavna po svojem vijoličnem cvetu in bodečih listih. V zdravilne namene pa se rastlina uporablja že najmanj pet tisoč let.
Že v stari Grčiji se je pegasti badelj uporabljal za učinkovito zdravljenje nekaterih bolezni. Uporabljali so ga tudi Rimljani. Ker se v njem nahaja precej zdravilnih sestavin, je močna rastlina, še posebej to velja za semena. Ta namreč vsebujejo silimarin, ki krepi cvetlične stene. S tem preprečuje vstop najrazličnejših strupov. Prav tako pa je pegasti badelj zdravilen tudi zaradi svojih listov. Ti se lahko uporabljajo kot sveži ali pa kot posušeni.
Zdravilni učinki pegastega badlja
V prvi vrsti pegasti badelj odlično poskrbi za zaščito naših jeter. V zdravstvu celo velja za eno od najbolj učinkovitih rastlin, ki jetra učinkovito ščitijo pred strupi. Prav tako je pegasti badelj znan po tem, da lahko dovolj uspešno zdravi tudi že poškodovana jetra. Njegovo uživanje deluje kot vrhunska preventiva.
Za tovrstno rastlino je značilno, da dobro učinkuje tudi na našo kožo. Pomaga predvsem pri vneti koži in je dober antioksidant. Prav tako naj bi imel pozitivne učinke proti staranju kože. Prav tako niža holesterol, pomaga osebam z astmo, krepi kosti, zavira nastanek žolčnih kamnov, spodbuja menstruacijo, lajša hemoroide.
Kako pegasti badelj uživati
Na trgu je pegasti badelj možno dobiti v več oblikah, na primer v obliki tablet, kapsul, semen, prahu. Najbolj uporabna pa tudi najbolj naravna oblika uživanja tovrstne rastline so cela semena. Strokovnjaki priporočajo 1 čajno žličko semen na dan.
Uporaba semen je lahko v obliki poparka. Eno čajno žličko zmletih oziroma zdrobljenih semen prelijte z do 3 decilitre vrele vode. Poparek naj stoji približno 10 minut, nato vse skupaj precedite. Najbolje je poparek zaužiti še toplega.
Več o uživanju pegastega badlja si preberite tukaj.